Hasar Dosyası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hasar Dosyası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kısmi Hasarlar (Kasko Hasarlarında Gerekli Belgeler)

 • Poliçe fotokopisi
 • Kaza tutanağı (Yeni tip tutanak düzenlenmesi halinde mümkünse olay yeri fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir.)
 • Varsa ifade tutanakları ve görgü tespit tutanağı
 • Tutanak ya da zabıt tutulmadıysa ayrıntılı beyan
 • Kazaya karışan araçların ruhsat fotokopileri
 • Sürücülerin ehliyet fotokopileri ve alkol raporları
 • Sigortalıya ait banka hesap bilgileri
 • T.C. Kimlik Numarası (Sigortalı ve Sürücü)

Tüm hasarlarda ayrıca yukarıdaki belgeler dışında her olayın özelliklerine bağlı olarak sigorta şirketi farklı nitelikte evraklar da isteyebilir.

Maddi Hasarlar (Trafik Hasarlarında Gerekli Belgeler)

 • Kaza tutanağı (Yeni tip tutanak düzenlenmesi halinde mümkünse olay yeri fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir.)
 • Varsa ifade tutanakları ve görgü tespit tutanağı
 • Kazaya karışan araçların ruhsat fotokopileri
 • Sürücülerin ehliyet fotokopileri ve alkol raporları
 • Araç sahibi ve sürücülerin T.C. Kimlik numaraları
 • Mağdur araç sahibine ait banka hesap bilgileri

Tüm hasarlarda ayrıca yukarıdaki belgeler dışında her olayın özelliklerine bağlı olarak sigorta şirketi farklı nitelikte evraklar da isteyebilir.

Plastik Tampon ve Parça Onarımı

Araçların plastik ön ve arka tamponlarının dış ve iç yüzeylerinde oluşan yırtık, kopuk, çatlak, deformasyon gibi çoğu zaman parçanın yenisi ile değişmesi sonucunu doğuran hasarların Amerikan menşeli sarf malzemeleri ve Osman Usta’ya özel onarım teknikleri ile garantili olarak tamir edilmesi tekniğidir.

Boya Onarımı, Mini Yama

Aracın genellikle kapı, çamurluk ve tampon bölgelerinde meydana gelen sıyrık, çizik gibi küçük boya hasarlarının onarım boyası ve verniği kullanılarak orijinal boya katına özel bir teknik ile uyumlandırılıp tamamen giderilmesi tekniğidir. Bu yöntem uygulanırken onarım bölgesi mümkün olduğunca küçük tutulur ve aracın orijinalliği azami ölçüde korunur. Onarım boyası ve verniği, orijinal boya katına özel bir teknik ile uyumlandırılarak hasar tamamen yok edilir.

“Mini Yama” yöntemi ile aracın orijinalliği azami ölçüde korunur. “Mini Yama” tekniği, genellikle çamurluklar, kapılar, tamponlar gibi dikey parçaların kenar bölgelerindeki boya hasarlarının giderilmesinde etkin şekilde kullanılır. Motor kaputu, bagaj kapağı ve tavan gibi parçalarda “Mini Yama” tekniğinin uygulanması boyanın cinsine, rengine, hasarın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bu tür yatay parçalarda renk uyumu riskli olan renklerde ve metalik/sedef boya cinslerinde Boya Teknisyenin teknik yorumuna bağlı olarak parçanın tamamının boyanması ve/veya verniklenmesi tercih edilebilir.

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme

Dış darbeler sonucu aracın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. Düzeltme işleminde saç ve galvaniz malzemeden üretilmiş parçalarda “Puntalı Göçük Çektirme” sistemi kullanılır. Alüminyum alaşımlı malzemelerden üretilen motor kaputu, ön ve arka çamurluk, bagaj kapağı, kapılar gibi parçaların üzerindeki ezik, vuruk ve göçükleride düzeltilebilmektedirler.

“Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme” işleminde sadece ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltme ve doğrultma işlemi yapılır. Hasarın tamamen giderilmesi için kaporta düzeltme işleminden sonra bölgenin “Boya Onarımı” işlemi ile bitirilmesi gerekmektedir.

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme

Aracın kaporta aksamları üzerinde meydana gelen ve boyanın zarar görmediği göçüklerin, aracın orijinal boyasına zarar vermeden düzeltilerek eski haline getirilmesi tekniğidir.

PDR tekniği sayesinde aracın orijinalliği bozulmaz, ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. Düzeltme işleminden tatminkar bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki sacın uzamamış ve boyanın zarar görmemiş olması gerekir. Daha önce hasar görmüş, macunlanıp boyanmış saç veya alüminyum alaşımlı paneller üzerindeki göçüklerin giderilmesinde PDR tekniği kullanılmaz. Böyle durumlarda macunun ve boyanın çatlama ihtimali çok yüksektir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir. Dünyada üretilen araçların panel arkalarına ulaşılabilme oranı % 85-90 mertebesindedir.

Ulaşılamayan veya arkası kapalı olan (kapı direkleri, arka çamurluk vs.) bölgelerdeki kaporta göçükleri yüksek oranda düzeltilebilirler. Onarımı “Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme” tekniği ile yapılamayan kaporta göçükleri geleneksel yöntemlerle düzeltilip, boyanmak durumundadırlar.
5 cm çapında bir göçüğün düzeltme süresi, bulunduğu konuma bağlı olarak, ortalama 30-45 dakikadır.

Neden Osman Usta?

Merhaba değerli ziyaretçiler,

Bilindiği üzere günümüz şarlatında çeşitli sebeplerden dolayı araçlarda kaporta hasarı ve motor arazıları oluşabilmektedir. Can güvenliği açısından önem arz eden bu gibi durumların vakit kaybetmeden onarımı elzemdir. İşte bu yüzdendir ki; gerek işçilik açısından düzgün gerekse güvenlik açısından sağlam işler elde etmek isterseniz Osman Usta Oto Servis – Kaportayı tercih etmeniz gerekmektedir. Uzman işçi kadromuz ve modern makinelerimiz ile oluşabilecek her türlü hasarı en temiz işçilikle onarmamız tabii ki mümkündür. Tek yapmanız gereken web sayfamızın iletişim kısmından adresimizi öğrenmek ve ya her türlü bilgi alışverişi için telefon aracıyla bizimler iletişime geçmek.